Rada Dzielnicy
O Śródmieściu
Statystyki


Wszystkie wizyty: 23655
Dzisiaj: 49

Inne
W 5. rocznicę śmierci Jana Pawła II
27.03.2010

Jak trudno uwierzyć w fakt, że już niebawem minie 5 lat, jak między nami nie ma żyjącego papieża Jana Pawła II, papieża rodaka, papieża, który zmienił świat i ludzi.
Tą smutną wiadomość przekazał arcybiskup Leonardo Sandri w słowach …2 kwietnia 2005 r. o godzinie 21.37 nasz ukochany Ojciec Święty powrócił do domu Ojca… (...)Parę dni później 8 kwietnia w godzinie śmierci wielkiego Polaka, kiedy na ulicach i placach polskich miast kto żyw palił znicze, grupa turystów z Jarosławia wyruszyła w Bieszczady, by swym pobytem na najwyższej górze tego pasma, Tarnicy 1346 m, oddać hołd zmarłemu i zatknąć flagę biało-żółtą z napisem ..Nie było lepszego od Jana Pawła II- jarosławianie...
Ten szczyt górski parokrotnie odwiedzał ks. Karol Wojtyła, po raz pierwszy 5 sierpnia 1953 r., potem 10 sierpnia 1956 i 14 lipca 1957 r.

Podczas nocnego wejścia na ten szczyt, zmierzaliśmy się z górą i własnymi ludzkimi słabościami. Aby wzmocnić się duchowo odprawiliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej, zakańczając je na szczycie u podnóża krzyża, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa z napisem: "Wznoszę swe oczy ku górom, skąd nadejdzie mi pomoc” Ps.121. Na pamiątkę wyprawy na Tarnicę ks. Karola Wojtyły -5 VIII 1953 r.

Dlatego jeśli czujesz potrzebę oddania kolejny raz hołdu wielkiemu człowiekowi, jesteś sprawny fizycznie i nasz doświadczenie turystyczne poruszania się porą nocną po górach, zapraszam Cię serdecznie, Przyjacielu Drogi, byś w miarę swoich możliwości finansowych i czasowych wziął udział w „VI Papieskim rajdzie pieszym”. Zdaję sobie sprawę, że będzie to forsowne przejście w późnych godzinach popołudniowych i nocnych, ale ten trud z pewnością będzie stokrotnie nagrodzony. Ofiaruj go w intencji rychłej beatyfikacji zmarłego Jana Pawła II.

Przyjacielu Drogi, zorganizuj się w kilkuosobowej grupie, udaj się w drogę do Wołosatego, najlepiej samochodem osobowym. Wyjazd z Jarosławia o godzinie 12.00 w południe w sobotę 27 marca 2010 r. (parking przy bloku nr.12 oś Pułaskiego) W miejscowości Jasień pokłonimy się Matce Bożej Bieszczadzkiej w Jej Sanktuarium, której Wizerunek intronizował 7 lipca 1968 r. ks. kardynał Karol Wojtyła.

Ok. 18.00 udamy się pieszo z Wołosatego szlakiem niebieskim przez Hudów Wierszek na Tarnicę. W trakcie 3 godzinnego podejścia odprawimy z należytą powagą w tej wspaniałej scenerii górskiej Drogę Krzyżową. Wzorem zeszłego roku zatkniemy na szczycie dużych rozmiarów flagę papieską znów z napisem…Nie było lepszego od Jana Pawła II- jarosławianie.. a o godz. 21.37 odśpiewamy kilka pieśni a szczególnie Barkę, pieśń którą Ten wyjątkowy pielgrzym ukochał. Powrót tą samą trasą. Przyjazd do Jarosławia późną porą nocną.

Nad twoim bezpieczeństwem będą czuwali na trasie ratownicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR jak i w Stacji Rejonowej w Ustrzykach Górnych. Z pewnością trasę marszu zalegać będzie warstwa zmrożonego śniegu, w dolnej części przemieszanego błota. Dlatego zabierz !!!! odpowiednie obuwie, grube skarpety, ochraniacze, rękawiczki, czapkę, okulary lub gogle, ubranie przeciwwiatrowe, zapasową odzież. Do niezbędnego ekwipunku weź z sobą !!! latarkę (najlepiej czołówkę) z kompletem zapasowych baterii, kijki narciarskie, termos z gorącą herbatą, trochę żywności kalorycznej. Ubezpieczenie NW we własnym zakresie.

Jeśli czujesz, że nie podołasz tej specyficznej formie oddania hołdu wielkiemu człowiekowi, pozostań w domu.

Z turystycznym pozdrowieniem
Jacek Hołub
przewodnik beskidzki, ratownik GOPR
kom.502338847dodał: admin Komentarzy [1]

Zobacz także
Ankieta
Obecnie nie jest prowadzona żadna ankieta

Polecamy
<IMG SRC="nonflash.gif" width=150 height=60 BORDER=0>

Newsletter

Jeżeli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres mailowy.

All copyright 2009 SANOK-SRÓDMIEŚCIE

realizacja : Artur Zimoń