Rada Dzielnicy
O Śródmieściu
Statystyki


Wszystkie wizyty: 23739
Dzisiaj: 133

Inne
Akademia szachów
22.03.2010

Dzięki działaniom grupki miłośników szachów oraz nauczycieli przeworskich szkół w roku szkolnym 2008/2009 dzieci uczące się w szkołach podstawowych Gminy Miejskiej Przeworsk otrzymały możliwość rozwoju poprzez poznanie tajników królewskiej gry.

"Szachy posiadają rzadko spotykaną właściwość: dzieci je lubią, pomimo że szachy są dla nich dobre!" – motto umieszczone na stronie internetowej projektu Szachy – inwestycja w młody umysł w kilku słowach podsumowuje fenomen, jakim jest rozwijanie u najmłodszych umiejętności gry w szachy. (...)"Dzięki działaniom grupki miłośników szachów oraz nauczycieli przeworskich szkół, w roku szkolnym 2008/2009 dzieci uczące się w szkołach podstawowych Gminy Miejskiej Przeworsk, otrzymały możliwość rozwoju poprzez poznanie tajników królewskiej gry.

W projekcie wzięły udział 3 szkoły podstawowe. W każdej ze szkół utworzono 2 grupy, liczące po 20 uczniów – w sumie w projekcie wzięło udział 120 dzieci. Zajęcia odbywały się 2 razy w tygodniu po 2 godziny. Dzięki współpracy nauczycieli, samorządu (patronat nad projektem objął przeworski burmistrz) oraz współfinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego, projekt zakończył się sukcesem.
W myśl maksymy „utile cum dulci” – przyjemne z pożytecznym, dzieci nie tylko spędzają czas w miłej atmosferze pod opieką pedagogów ale przede wszystkim kształtują swoje umysły. Szachy uwydatniają i rozwijają wszelkie zdolności umysłowe człowieka, a zwłaszcza te cechy, które stanowią o wysokim poziomie intelektualnym.

Pobudzają do niezwykłej aktywności umysłowej, ćwiczą uwagę, ostrożność, systematyczność, bystrą orientację, przytomność umysłu, opanowanie nerwów, wyobraźnię, pamięć, zdolność skupiania się myślowego oraz duchowego a przede wszystkim zdolność tworzenia i prowadzenia jednocześnie kilku procesów pracy myślowej, co jest uzdolnieniem specjalnym. Gra w szachy uczy skupiać uwagę i myśl nad przedmiotem abstrakcyjnym, co jest niewątpliwie największą ich zaletą.

W dniu 16 czerwca 2009 r. odbyły się III Mistrzostwa Przeworskiej Akademii Szachów - turniej odbył się w Szkole Podstawowej nr 3 w Przeworsku i był podsumowaniem nauki gry w szachy w roku szkolnym 2008/2009 w trzech przeworskich podstawówkach. Do udziału przystąpiło 82 młodych szachistów i szachistek. Turniej został rozegrany w 2 grupach: klasy 1-3 (48 uczestników) oraz klasy 4-6 (34 uczestników) systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund (każdy zawodnik rozegrał 9 partii) czas gry wynosił 15 minut na partię dla zawodnika. Zacięta rywalizacja trwała przez ponad 4 godziny.

Dzień 17.12.2008 był dniem wyjątkowym dla dzieci uczestniczących w projekcie "Przeworska Akademia Szachów" Tego dnia odwiedził ich arcymistrz szachowy Paweł Czarnota.
Spotkanie składało się z dwóch części: pierwszą z nich był wykład w trakcie którego pan Paweł opowiedział o przebiegu swojej kariery, o drodze do zdobycia tytułu arcymistrza, o roli szachów
w życiu, o treningach oraz przybliżył niezwykłe techniki gry. Druga część spotkania została poświęcona na grę z dziećmi.

Cieszy fakt, że wizyta była ogromnym przeżyciem dla dzieci a pan Paweł świetnie zachęcił je do dalszej pracy nad szachami.

Źródło: www.ngo.pl
dodał: admin Komentarzy [1]

Zobacz także
Ankieta
Obecnie nie jest prowadzona żadna ankieta

Polecamy
<IMG SRC="nonflash.gif" width=150 height=60 BORDER=0>

Newsletter

Jeżeli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres mailowy.

All copyright 2009 SANOK-SRÓDMIEŚCIE

realizacja : Artur Zimoń