Rada Dzielnicy
O Śródmieściu
Statystyki


Wszystkie wizyty: 95610
Dzisiaj: 201

Inne
Węzeł „gordyjski”?
15.03.2010

Jak ciąć? Wzdłuż czy w poprzek? Z zewnątrz, czy od środka?
Aleksander Wielki nie miał takich dylematów.
Z ogromnym zainteresowaniem wczytałem się w relację Burmistrza Wojciecha Blecharczyka z jego pobytu w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie. Cieszyć się mogą sanoczanie z aktywności włodarza miasta.
Może, a właściwie na pewno, zostanie wyasfaltowana ulica Lipińskiego. Jest częścią drogi krajowej. Środków do wykorzystania jest sporo, gdyż, jak donoszą media, przetargi ogłaszane ostatnio, dają spore oszczędności w stosunku do kalkulacji projektantów. (...)Uzyskano taki efekt poprzez sporą konkurencję wśród firm, głównie europejskich, starających się o koncesje na budowę dróg w Polsce. Warto zacierać ręce z tego powodu Dlatego nie do końca mogę zrozumieć szczególną troskę pana Burmistrza Blecharczyka o obniżkę kosztów realizacji przez GDDKiA tak wyczekiwanej przez mieszkańców Sanoka inwestycji, jaką jest obwodnica południowa.
Mamy teraz swój czas. Wykorzystajmy go maksymalnie. Następnej obwodnicy za naszego życia nikt nam nie wybuduje!

Ostatnimi czasy, Rada Miasta Sanoka, na wniosek Burmistrza Blecharczyka, podjęła decyzję o wyłączeniu ulicy Dąbrowieckiej – przebiegającej pomiędzy cmentarzami – z ruchu.
Czym to skutkuje? Ano tym, że ruch na Rondzie Beksińskiego, w godzinach szczytu wzrośnie. Może się mylę? Może coś przegapiłem podczas posiedzeń Rady Miasta? Czy powstanie np. drugi pas ruchu na tym rondzie, żeby szybciej je przejechać? Chciałbym, aby tak było.
Sam byłem świadkiem, gdy załadowany po brzegi tir zatarasował wjazd na rondo, gdy „wystrzeliły” mu opony. To był karambol dopiero.

Myślę, że warto dyskutować publicznie, przed podjęciem kierunkowych decyzji. Nawet po wykonaniu południowej części obwodnicy Sanoka, na wysokości Stróży i Płowiec, problem nie zniknie, gdyż główny ruch generują na tym rondzie dojeżdżający do pracy i powracający z niej.

Pisałem już kiedyś o swoich pomysłach na zmianę godzin rozpoczynania pracy w Sanoku. Jak dotąd, bez odpowiedzi ze strony władz. Zakłady dalej pracują, jak pracowały.
Po zamknięciu Dąbrowieckiej będzie jeszcze gorzej.
Wiemy, że mieszkańcy ulicy Wilczej słusznie protestują. Nikt z nas nie chce, by zburzono mu dorobek jego życia. Ale, czy nie może być innej możliwości przejazdu od strony Bykowiec – Olchowiec w kierunku Krosna, jak tylko przez Rondo Beksińskiego?

Marzy się nam dynamiczny rozwój turystyki w Bieszczadach. Tyle, że gdy turyści przyjadą, jadąc z różnych stron, muszą jeszcze z nich wyjechać!!
Docierają najczęściej w piątkowe popołudnie i noc oraz w sobotni poranek. Wówczas ruch wewnątrz Sanoka jest mały. Zakłady, w większości, już nie pracują.
Wracając, powodują problem dla siebie i dla nas. W niedzielne popołudnie Lesko, Zagórz i Sanok przeżywają katorgę. Badający preferencje wśród przyjeżdżających w Bieszczady turystów zwracają uwagę, że wielu nie powtórzy przyjazdu ze względu na skandaliczne korki!!
Małe rondo w Lesku zatrzymuje ich na ok. 1-1,5 godziny.
W Zagorzu, przez światła, jest też problem. Zapytać warto mieszkańców tej miejscowości o ich opinie. W Sanoku podobnie. Kolejna stójka.
Turyści poszukują alternatyw wyjazdu z Bieszczad. Jadą przez Manasterzec, Załuż, by trafić na Rodno Beksińskiego. A tutaj znów korek.
Dlatego moje pytanie do Burmistrza Wojciecha Blecharczyka jest aktualne – „… czy warto rezygnować z budowy przeprawy przez San od strony Bykowiec….??
Czy nie warto poszukać dla niej innej lokalizacji np. bliżej Doliny? Skoro już GDDKiA chce ją zbudować, należy im to umożliwić, a nie blokować! Tak myślą również mieszkańcy Sanoka, zwłaszcza, że lepiej zmienić lokalizację, aniżeli walczyć o środki na budowę mostu i drogi dojazdowej do niego!
To nie będzie most nad rzeką, której nie ma! A jest taki most w Polsce. Widzieliśmy w TV.
Taka przeprawa, da szansę na to, by dalej płynnie strumienie podróżnych jadących od Bykowiec i Zagórza mogły się połączyć – omijając Sanok? Co my, jako mieszkańcy Sanoka, mamy ze strumienia ciągnących z Bieszczad samochodów w niedzielne popołudnie?
Turyści o tej porze kupują coś? Zwiedzają? Zajmują restauracje?

Wykonana na wcześniejszym odcinku drogi Bykowce – Sanok przeprawa przez San stwarza alternatywę dla pracowników wracających stąd w kierunku Brzozowa i Krosna po godzinie 15-tej, jak przede wszystkim dla turystów w niedzielne popołudnia. Z powodu korków w Zagórzu / nawet po wybudowaniu obwodnicy Leska w kierunku na Ustrzyki – Krościenko, nie ma alternatywy przejazdu przez Zagórz /, ruch samochodów dalej będzie spowolniony.
A nóż, kiedyś znów przyjdzie komuś do głowy połączyć Sanok i Zagórz w jedną aglomerację? Rzeszów zagarnia wokół sołectwa, czyni tak też i Przemyśl.
Tragedią dla miasta mogłoby się natomiast stać, zaniechanie budowy obwodnicy od połączenia DK28 z DW886 na wysokości Tuchorza. Dalsze „wpuszczenie ruchu” do Ronda Beksińskiego i stąd budowa drogi na południe zamknęłaby Sanok na wieki. Do kolejnych, państwowych pieniędzy trudno by się już było ponownie dopchnąć!

A czym może skutkować zaniechanie, odsyłam wszystkich, którzy kiedykolwiek jechali do i z Krakowa, a musieli stać w gigantycznym korku na światłach obok kościoła przed Bochnią.
To jest dopiero tragedia! Aż prosi się tam podziemne przejście lub kładka nad drogą!!
Z braku takiego rozwiązania wszystkie pojazdy jadą w ślimaczym tempie – od zielonego światła do następnego zielonego. Step by step.

Reasumując, czy nie warto, aby Rada Miasta zajęła się tą sprawą? Dzisiaj podjęta decyzja skutkować będzie na długie, długie lata. Czy trzeba znów Aleksandra Wielkiego, żeby się tym zajął?

Skoro zwołuje się nadzwyczajne sesje Rady Miasta ws. zwalczania alkoholizmu wśród sanoczan lub ws. rozdawania komputerów za darmo, może warto zwołać poświęconą tylko tej jednej ważnej, super ważnej sprawie, monotematyczną, zwyczajną sesję??
Co sądzą radni Rady Miasta Sanoka o tym?

Jan Wydrzyński


dodał: admin Komentarzy [0]

Zobacz także
Ankieta
Obecnie nie jest prowadzona żadna ankieta

Polecamy
<IMG SRC="nonflash.gif" width=150 height=60 BORDER=0>

Newsletter

Jeżeli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres mailowy.

All copyright 2009 SANOK-SRÓDMIEŚCIE

realizacja : Artur Zimoń