Rada Dzielnicy
O Śródmieściu
Statystyki


Wszystkie wizyty: 25099
Dzisiaj: 249

Inne
Święty spokój – rzecz o społeczeństwie obywatelskim
15.07.2009

Wśród wielu wspaniałych przebojów Maryli Rodowicz, jest i taki, w którego tekście autor zapisał „…a ja leżę sobie pod gruszą, na dowolnie wybranym boku, i mam to, co jest w życiu najświętsze, ŚWIĘTY SPOKÓJ…”
Któż w wakacje nie chce mieć świętego spokoju? Laba, kanikuła, piwo się leje, słońce świeci, ciało „ łapie kolory”, woda, basen. Luz, blues. (...)Kogo obchodzi, że rząd i sejm, w pocie czoła, pracują w wakacje? Pewnie znów ONI zrobią nam dobrze. A jak, nie zrobią? Z pustego i Salomon nie naleje!

Jak podwyższą VAT, CIT, PIT, akcyzę na papierosy i alkohol, paliwo – będziemy w większości mieć powody - by srodze przekląć ONYCH, że znów nam szkodzą. A nam tak ciężko się żyje. Pracy brak, dzieci po studiach nie powracają do swych domów. Wielu wyjeżdża za / Sienkiewiczowskim / chlebem. Tułają się, jak ci „ Londyńczycy”!

A tacy Szwajcarzy?! Ci to mają dobrze! Milka, góry, świstak zawijający sreberka, zegarki, banki, kasa. Żyją, jak te przysłowiowe bąki na…..
Początkiem lat 80-tych, już ubiegłego wieku – jak ten czas leci – społeczeństwo poderwało się do wysokiego lotu. Zapragnęło zmian, które dadzą mu podmiotowość, więcej wolności, swobód obywatelskich, większą demokratyzację życia. Pamiętam tą wielką euforię.
W Stomilu, też wybuchł strajk. Wśród postulatów były płacowe, poprawa zaopatrzenia w podstawowe produkty spożywcze, budowa kiosku spożywczego na terenie zakładu, w którym można byłoby dokonać zakupów na własne potrzeby. W Świdniku, Gdańsku, Gdyni postulaty były, że się tak wyrażę, z wyższej półki. Było ich więcej. A najważniejsze to: transmisja mszy świętej w radio, wolne soboty oraz prawo do zrzeszania się w Wolnych, Samorządnych Związkach Zawodowych.
Wtedy, choć na krótko, udało się. A w grudniową noc chciano zawrócić koło zamachowe zmian. Nie udało się do końca.

Teraz, po 29 latach od tamtych wydarzeń, świat i Polska są inne. Jesteśmy w NATO, UNII EUROPEJSKIEJ. Jerzy Buzek został Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. To wszystko za naszego życia. Mamy paszporty w domach, granice / choć nie wszystkie / otwarte. Pełne sklepy. Wszystko na wyciągnięcie ręki. Prawie w każdej - komórka. W domu Internet, można wyrazić własne poglądy, chociażby wpisując się na forach. Młodzi nie mają pojęcia o tym, że autobusy stały na dworcach z zapalonymi silnikami, gdyż w wielu brakowało akumulatora.
Polskie społeczeństwo zmęczone jest ciągłymi zmianami. Tą niepewnością jutra.
Chce mieć wreszcie ŚWIĘTY SPOKÓJ. Powie ktoś. To po co robiono tą Solidarnościową zadymę!?

A tutaj czekają kolejne wyrzeczenia w dostosowaniu rozdętych wydatków budżetowych.
Nasze, sanocki społeczeństwo, nie reaguje na wezwania z łamów "Tygodnika Sanockiego" o to, by pisać do rubryki „Mieszkańcy zmieniają swoje miasto”, w Spółdzielniach Mieszkaniowych Walne Zebrania Członków Spółdzielni / które zastąpiły Zebrania Przedstawicieli /, odbywają się w drugich terminach z powodu braku kworum / czasami przy 2-3 % frekwencji /. Nie chcemy uczestniczyć w możliwych do założenia Stowarzyszeniach, fundacjach, być wolontariuszami.
Znów czekamy, że ktoś, z miłości do nas, zrobi nam dobrze!! Załatwi dziecku pracę, staż. Podejmie interwencję w sprawie cieknącego dachu, wzrastającego zadłużenia Wspólnoty Mieszkańców z powodu jednego czy kilku cwaniaków nie płacących czynszu, dziurawej jezdni i chodnika, etc. A ci Szwajcarzy, oni to mają dobrze! Pójdą sobie do referendum prawie w każdej sprawie, z 90% frekwencją, zagłosują, i mają ŚWIĘTY SPOKÓJ.
NO I ŚWISTAK WCIĄŻ ZAWIJA SREBERKA!


Jan Wydrzyński
dodał: admin Komentarzy [0]

Zobacz także
Ankieta
Obecnie nie jest prowadzona żadna ankieta

Polecamy
<IMG SRC="nonflash.gif" width=150 height=60 BORDER=0>

Newsletter

Jeżeli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres mailowy.

All copyright 2009 SANOK-SRÓDMIEŚCIE

realizacja : Artur Zimoń