Rada Dzielnicy
O Śródmieściu
Statystyki


Wszystkie wizyty: 111105
Dzisiaj: 2227

Inne
Kolczasty most
31.05.2008

Kolczasty most - tak nazywają sanocza-nie w powszechnie obowiązującym slan-gu most na Białą Górę. Był on wielo-krotnie już remontowany od momentu, gdy został zainstalowany przez wojska inżynieryjne. Wielu z nas pamięta, jak wyglądała kiedyś kładka i dlaczego zo-stała zdjęta. Podobno wystarczyło wó-wczas zmienić olinowanie i byłoby po problemie. (...)

Z nostalgią wspominam jej kołyszące ruchy, trzeba było wy-kazać się nieraz umiejętnością chodzenia krokiem mary-narskim, żeby przejść na drugi brzeg.

Później był most drewniany, który zabrała powódź zimowa, a następnie wielka woda. W Polsce prowizorki są ponoć naj-trwalsze. Tak jest obecnie z mostem tzw. wojskowym. Bo dzięki wojsku go mamy.

Stan techniczny jest powszechnie krytykowany. Cóż, nie mamy dostatecznej kasy, żeby w tym miejscu postawić nowy. Myślę, że niedługo stanie jednak piękny, stanowiący wizytówkę Sanoka most.
Ale zanim to nastąpi, proponuję reanimować istniejący w następujący sposób: na całej długości można rozłożyć tzw. chodnik lub dywanik gumowy. Moim zdaniem doskonale nada się do tego celu taśma z taśmociągów np. górniczych, ze żwirowni, piaskowni, kopalń odkrywkowych węgla brunatnego. Jest spora oferta produkcyjna i cała gama producentów. Osobiście sprawdziłem to w Internecie. Taśmy też są różne - gładkie, ryflowane, gumowo- parciane, z materiałem z tworzyw sztucznych, zbrojone siatką, wzmacniane po bokach, różnej szerokości od 40 – 240 cm, różnej grubości itp.

Znam obawy fachowców, że takie rozwiązanie nie gwarantuje całorocznego wykorzystania takiej formy doraźnego załatwienia tematu. Że może być zimą zbyt ślisko, autobus może zjechać w barierę mostu, taśma może się rwać itp.
Mam na to następującą odpowiedź. Gdyby tak było, to zimą odkrywki węgla brunatnego stałyby nieczynne, elektrownie Konin, Adamów, Pątnów nie pracowały, a Polska tonęła w ciemnościach!

Gdyby jednak uznano, że można dopuścić takie rozwiązanie, to proponuję uznać, że taśmy będziemy zwijać na zimę, a rozwijać latem na sezon turystyczny. Jak przysłowiowy sołtys z Wąchocka, który na noc chodniki we wsi zwija, żeby nie ukradli.
Technika zna różne sposoby trwałego i rozłącznego montażu nawet na konstrukcjach typowo mostowych. To nie byłoby dzieło warte nagrody Nobla. A nam sanoczanom i licznym turystom ułatwiłoby bezpieczne zwiedzanie i odwiedzanie tego pięknego zakątka naszego miasta.
To wszystko funkcjonować może aż do momentu wybudowania upragnionego mostu!
Ten pomysł dedykuję zaprzyjaźnionej Radzie Dzielnicy Wójto-stwo pod rozwagę.

Przewodniczący
Zarządu Dzielnicy Śródmieście
Jan Wydrzyński


dodał: admin Komentarzy [1]

Zobacz także
Ankieta
Obecnie nie jest prowadzona żadna ankieta

Polecamy
<IMG SRC="nonflash.gif" width=150 height=60 BORDER=0>

Newsletter

Jeżeli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres mailowy.

All copyright 2009 SANOK-SRÓDMIEŚCIE

realizacja : Artur Zimoń