Rada Dzielnicy
O Śródmieściu
Statystyki


Wszystkie wizyty: 94963
Dzisiaj: 56

Inne
Finał już blisko
16.10.2007

Od wielu już lat problemem jest w miarę szybkie poruszanie się w centrum mia-sta przez wjeżdżające tam samochody. Mieszkańcy i kierowcy, dla których jest to ważna sprawa, sygnalizowali ten istot-ny problem i często wyrażali się o tym w sposób mało parlamentarny.

Najważniejsze argumenty, które podnoszono to:
1- bardzo wolno można się poruszać w korku w godzinach szczytu komunikacyjnego ulicą Jagiellońską, Kościuszki, Sienkiewicza,
2- uże nagromadzenie spalin w powietrzu spowodowane przez ruch uliczny,
3- spowolnienie ruchu następuje przez auta parkujące na chodniku obok banku oraz wskutek wjeżdżania i wyjeżdżania w dwukierunkowe ulice Grzegorza z Sanoka i Mickiewicza,
4- brak miejsc do zaparkowania w ścisłym centrum miasta,
5- zwracano też uwagę, że nie wszyscy „ muszą wjeżdżać pod drzwi urzędów „.

Rada Dzielnicy Śródmieście wiele razy analizowała wszystkie uwagi pod kątem możliwych zmian poprawiających nabrzmiałą sytuację.
Dużo wcześniej postulowaliśmy, że zajmiemy się prowadzeniem parkingu pod dachem byłego lodowiska, jednak nie powierzono nam tego zadania.
Mamy nadzieję, że kierowcy już polubili parkowanie na byłej płycie lodowej.

Teraz pojawia się szansa na następne korzystne rozwiązanie, mamy nadzieję, zaakceptowane szybko przez zmotoryzowa-nych.
Zaproponowaliśmy mianowicie ustanowienie ruchu jednokierun-kowego na ulicach Grzegorza z Sanoka / w kierunku od Kościuszki do Placu św. Michała z jednoczesną możliwością parkowania na niej /,
Piłsudskiego / jednokierunkowa do parku /, Mickiewicza / jednokierunkowa od parku do Kościuszki, z parkowaniem po lewej stronie na odcinku od księgarni do baru Smak /.

Po analizie, jakiej dokonała ponownie Komisja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, wysłuchaniu uzasadnienia złożonego przez autora rozwiązania, opiniach Policji, biegły inżynier wykonał stosowną dokumentację.
Opiniowanie tego rozwiązania jest na końcowym etapie i niebawem nastąpi zmiana oznakowania ulic. Warto zaznaczyć, że biegły zaproponował jeszcze odwrócenie kierunku jazdy na ulicy Wałowej / od plebanii do Delikatesów /.

Co da takie rozwiązanie?
1- rozładuje częściowo korki w newralgicznych miejscach tj. obok Banku PKO S.A., na skrzyżowaniu przy Banku Spółdzielczym,
2- zmniejszy ilość spalin w godzinach szczytu,
3- w sposób bezinwestycyjny zwiększy ilość tak potrzebnych miejsc do zaparkowania,
4- powinno wpłynąć na częściowe „ uwolnienie centrum „ z uwagi na racjonalność zachowań kierowców wybierających chętniej parking na lodowisku jak również inne rozwiązania w jeżdżeniu po Sanoku / np. dokonując skrętu w lewo z ul. Sienkiewicza, zamiast jechać do zatłoczonej ul. Mickiewicza itp. /,
5- wzrosnąć powinna tzw. szybkość przejazdowa przez centrum,
6- dzierżawcy parkingów zarobią więcej, a co za tym idzie zarobi miasto i powiat.

Czy takie rozwiązanie pozostanie na stałe? Tego nie wiemy, gdyż miasto jest żywym organizmem i nic nie musi pozostawać na wieki.
Nowa organizacja ruchu będzie stale monitorowana i oceniana. Jeżeli się nie sprawdzi, to zawsze pozostanie powrót do poprzedniego stanu. Choć uważamy, że nie mamy patentu na nieomylność, takie rozwiązanie w sposób twórczy częściowo odpowiada wyzwaniom dnia dzisiejszego.

Liczymy na Państwa życzliwe przyjęcie takich zmian oraz na Wasze uwagi, które zawsze przeanalizujemy i przedstawimy odpowiedzialnym służbom miasta oraz powiatu.

W imieniu Rady i Zarządu Dzielnicy Śródmieście
Jan Wydrzyński

dodał: admin Komentarzy [1]

Zobacz także
Ankieta
Obecnie nie jest prowadzona żadna ankieta

Polecamy
<IMG SRC="nonflash.gif" width=150 height=60 BORDER=0>

Newsletter

Jeżeli chcecie Państwo otrzymywać informacje z naszego serwisu prosimy poniżej podać adres mailowy.

All copyright 2009 SANOK-SRÓDMIEŚCIE

realizacja : Artur Zimoń